się już do głównej części szkolenia. W tym momencie pracownik dostaje szereg praktycznych informacji na temat swojego miejsca pracy i dowiaduje się, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać. Oczywiście jednocześnie szkolenia bhp dają mu szereg wskazówek i porad na temat tego, jak może sam zminimalizować to ryzyko wypadku i jak może zapewnić sobie samemu większe bezpieczeństwo. W tej części pojawia się również pierwsza pomoc, gdyż przy okazji podawania przykładów zagrożeń od razu mówi się o tym, jak im zaradzić, gdy już jakimś cudem do nich dojdzie. Każdy pracownik powinien potrafić udzielić pomocy osobie chorej lub rannej. Oczywiście nikt nie mówi o tym, by zszywać zranionego pracownika na miejscu, ale każdy musi umieć zrobić podstawowy opatrunek czy np. wykonać sztuczne oddychanie.
Istotne jest odbycie: - szkolenia wstępnego
Bezpieczeństwo i higiena pracy. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, zapewne każdy z nas miał do czynienia z tym pojęciem w swoim miejscu pracy. Szkolenia BHP zaznajamiają zatrudnione osoby z czynnikami mogącymi stanowić zagrożenie dla siebie oraz innych współpracowników i uczą, jak postępować w niebezpiecznych sytuacjach. Dlatego pracodawca powinien pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich działań wśród swojej kadry.
Istotne jest odbycie:
- szkolenia wstępnego (przed dopuszczeniem osoby do pracy na danym stanowisku),
- szkolenia okresowego (odbywające się cyklicznie w trakcie zatrudnienia).
W zależności od zapotrzebowania, szkolenia mogą obejmować także symulacje pożarów, próby ewakuacyjne itp., czyli przekazywanie wiedzy o ochronie przeciwpożarowej (PPOŻ). Szczególnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, opiekunów i trenerów cieszy się pierwsza pomoc, czyli czynności, mogące uratować komuś życie przed przybyciem służb medycznych.
Wszelkie kursy mające na celu dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka są najcenniejszą wiedzą. Warto o tym pamiętać.
Szkolenia BHP w pracy
Pracodawca ma prawny obowiązek zapewnić swoich pracownikom odpowiednie warunki pracy. Każdy przed podjęciem pracy, musi ukończyć szkolenie BHP, które zapozna pracowników z panującymi zasadami bezpieczeństwa w firmie.
Kto musi przejść szkolenie BHP?
Szkolenia BHP muszą przejść wszyscy pracownicy przed rozpoczęciem pracy, bez znaczenia jaki jest to rodzaj pracy. Zarówno przełożeni, jak i podwładni odbywają szkolenie. Pracownicy przed przystąpieniem do pracy muszą mieć odpowiednią wiedzę i znajomość przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
Jak wygląda szkolenie BHP?
W czasie szkolenie każdy odbywa naukę z zakresu ppoż, czyli ochrona przeciwpożarowa oraz pierwsza pomoc. Ta wiedza pomaga chronić życie i zdrowie ludzi, którzy przebywają na terenie miejsca pracy. Dodatkowo często wykonywane są ćwiczenia ewakuacji przeciwpożarowej jako środek bezpieczeństwa. W czasie tych ćwiczeń pracownicy firmy zapoznają się z zasadami, którymi należy kierować się w czasie pożaru oraz drogami ewakuacyjnymi, których należy użyć.
Szkolenie BHP - co trzeba wiedzieć?
Pierwsza pomoc to dziedzina wiedzy, z którą powinien zetknąć się każdy. Szkolenie z tego zakresu pozwala poznać zasady działania w momencie, gdy musimy udzielić komuś pierwszej pomocy.
Ważne, by tego rodzaju kurs był zorganizowany profesjonalnie, prowadziła go osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Wtedy mamy gwarancję, że poznamy zasady odpowiedniego zachowania w sytuacji kryzysowej. Warto zawsze być przygotowanym na udzielenie pierwszej pomocy, zwłaszcza gdy mieszkamy w dużej aglomeracji miejskiej.
Nie mniej istotne są także szkolenia bhp. Najczęściej tego rodzaju kurs przechodzimy w pracy. Obowiązek organizacji tego rodzaju szkolenia ciąży na pracodawcy. Występują dwa rodzaje szkoleń bhp - wstępne i okresowe.
Oprócz szkoleń bhp pracodawca powinien również zapewnić szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej, czyli szkolenie ppoż. Każdy powinien znać zasady postępowania w przypadku pożaru w zakładzie pracy. Istotne jest ratowanie własnego życia i zdrowia, życia i zdrowia współpracowników oraz mienia.